Наші традиції
Опис традицій закладу
Незважаючи на період свого існування , «Зернятко» користується значним авторитетом серед батьківської та педагогічної громади й неабиякою любов’ю дітей-вихованців. Значною мірою на це впливає атмосфера, що панує у закладі, адже наші педагоги пам’ятають – всі діти різні а кожен новий день є неповторним й приносить безцінний життєвий досвід. Безперечно, в житті як дітей так і педагогів не буває двох однакових днів, однак є те, що стало нашими традиціями, незмінними атрибутами й ритуалами.
Традиції у роботі з дошкільниками
Щодня вихованці дитячого садка «Зернятко», переступивши поріг роздягальної кімнати своєї групи, здійснюють свого роду «ритуал» – розміщуючи власне фото на стенді “Добрий день, я прийшов”, сповіщають іншим про свою присутність та усвідомлюють себе членом дружного колективу дітей і дорослих.
У груповій кімнаті розпочинається робота біля «Карти-навігатора», «Мій день», де малюк вибирає бажаний вид діяльності в певному осередку та позначає його індивідуальною символічною карткою.
На традиційних ранкових зустрічах заслуховуються «Новини дня». Це повідомлення теми дня, проекту, інформації по темі, виготовлення спільно з дітьми «Дерева цілей» і розміщення на стенді для батьків.
Кожна дитина має свого «Ангела сну», до якого вона звертається під час денного відпочинку (як правило, це фото родини, прикріплене на ліжечку). Малюки промовляють про себе: «Як заплющу оченятка, пригадаю маму й татка… ». В окремих групах у вихованців є також особистий «Оберег», виготовлений руками дітей та названий незвичайним ім’ям, що виконує функцію захисту від поганих вчинків, думок та єднає колектив у спільній діяльності.
Мають діти й власну “Поляну дорогоцінностей” чи «Острів скарбів». В основі роботи – дитяче колекціонування (предмети-накопичувачі: коробки, куфри містять різноманітні матеріали). Такі «скарби» створюються спільними зусиллями вихователів, батьків та дітей і допомагають розширити, систематизувати знання дошкільників відповідно до теми проекту, що реалізується на даний момент.
Наприкінці дня, дітки збираються біля стенду “Зірка дня”. На видному місці прикріплюється плакат з фото дошкільника, який, на думку однолітків, є “Зіркою дня”. Кожна дитина групи по черзі займає це місце. Цінність такого компоненту в том, що він спрямований на формування позитивної “Я-концепції”, сприяє розвитку самосвідомості і самооцінки малюків.
Традиційним також є створення дитячих портфоліо й робота з ними. Таке портфоліо – щось середнє між великою папкою і портфелем-кейсом. В особистому портфоліо містяться дрібні улюблені іграшки, штучки, книжки, записки, малюнки… Вивчаючи вибір змісту портфоліо вихованців, педагоги мають змогу глибше пізнати дитину. Окрім цього, портфоліо сприяє розширенню меж ігор та розваг в процесі самостійної (вільної) діяльності кожного малюка.
Кращі спортивні досягнення вихованців (найвищий стрибок, кращий бігун тощо) заносяться в спеціальну “Книгу рекордів”.
Свята в дитячому садку
Крім традиційних свят, які проводяться у більшості дошкільних навчальних закладах, наше «Зернятко» відзначає й особливі, що творять його історію та роблять наш заклад відмінним від інших. Серед них:
День народження «Зернятка»
2 жовтня ми відзначаємо День народження нашого закладу. Цей день наповнений захоплюючими іграми, загадками, сюрпризами та пригодами. Ми граємо, співаємо, сміємося, розповідаємо казки, ходимо один до одного в гості, готуємо святковий концерт. Нагорода за це – святковий пиріг і дивовижні подарунки кожній групі!
День народження дитини
Найулюбленіше свято дітей – День народження. У цей день малюки та педагоги вітають іменинника, дарують подарунки, виготовлені власноруч, виконують улюблені вірші та пісні, грають у веселі ігри.
Свято зустрічі друзів
На початку навчального року, коли всі повертаються з канікул, ми влаштовуємо красиве і веселе свято для справжніх друзів: дітей, батьків та педагогів. Всі разом ми вирушаємо у незвичайну подорож, де нас чекають несподівані зустрічі, пригоди і небезпеки. Долаючи всі труднощі, ми знову і знову переконуємось у тому, що справжня дружба творить чудеса!
Новорічно-різдвяний цикл свят
Ці дні сповненні сюрпризів та безмежної дитячої радості: тут і веселі ранки, і ялинка, і Святий Миколай з мішком подарунків – словом, незабутні дні, яких дошкільнята чекають цілий рік.
Свято Змін (випускний)
Це урочисте і радісне свято. Адже всі діти стали на рік старші. Хтось переходить в наступну групу, а хтось йде в перший клас. Ми з радістю демонструємо свої досягнення, доводимо батькам і гостям, що за рік ми подорослішали, навчилися грати, дружити, веселитися, співати, танцювати і готові перейти на наступну сходинку. Випускаємо газету-колаж з побажаннями випускників ДНЗ «А на прощання я скажу…»
Традиції у роботі з батьками
Надійною підтримкою в усіх починаннях є родини вихованців закладу. Для успішної реалізації завдань освітнього процесу, налагодження тісної взаємодії всіх його учасників, організовуємо ряд сімейних проектів:
Проект „Світ королеви-Флористики” (поробки з природного матеріалу), як правило, проводимо в жовтні. Метою проекту є формування в дітей та їхніх батьків уявлення про один з видів декоративно-прикладного мистецтва – флористику. Презентація проекту завершується виставкою творчих робіт.
Проект «Здорова родина – здорова дитина» проводиться двічі на рік (жовтень, квітень). Батьки залучаються до фізичного розвитку особистості дитини. Проводяться різні форми роботи із сім’ями дітей, а на завершення проекту відбувається спільне спортивне свято.
Важливе місце в роботі колективу відведено створенню інформаційного середовища закладу. Так у коридорах традиційно поновлюються стенди з мобільною інформацією: «Зірка дня», “SMS-пошта”, «Долоня успіху», «Чудо-рукавички», «Наші досягнення, наші успіхи».
Традиції у роботі з персоналом
Що таке гарний дитячий садок? На нашу думку, це єдина міцна команда однодумців з числа не лише педагогів, а й технічного персоналу закладу, які діють в унісон.
Відомо, що істина тільки тоді гідна зватися істиною, якщо розглянути її з різних позицій. Так, в оцінці роботи колективу елементи суб’єктивізму не виключені. Щоб уникнути таких явищ і показати високий рівень взаємної довіри, ми запровадили традиційний конкурс-огляд групових приміщень, дидактичних посібників до нового навчального року, розробили критерії оцінювання. Підсумки щороку підводимо на першій педагогічній раді.
Крім традиційних форм (педагогічних рад, семінарів, консультацій, відкритих переглядів занять), ми використовуємо цілий арсенал нових методів і прийомів. Насамперед, приділяємо першочергову увагу стабілізації емоційного стану працівників, їх моральному заохоченню:
- листи-подяки родинам вихователів (оскільки колектив нашого закладу «молодий», на наш погляд, приємно буде батькам педагога-початківця отримати подяку від адміністрації закладу);
- зустрічі-презентації «Моє хобі» проводяться один раз у квартал з усіма працівниками закладу та є гарним засобом зміцнення позитивних емоцій між працівниками й способом пізнання один одного поза межами професійної діяльності. Часто здібності, можливості окремих членів колективу стають приємним відкриттям для інших. Кожен прагне й себе показати, й на інших подивитися! Радіють і зближуються люди, учаться один в одного;
свято «Недарма я помічник» проводиться щорічно та має на меті залучити помічників вихователя до педагогічної діяльності. У ході таких зустрічей зростає статус кожного працівника й усього колективу.